اشنایی با والمش

وال مش چیست؟ وال مش یکی از فناوری های جدید و نوین، برای مهار لرزه ای در دیوار های غیر سازه ای در ساختمان استفاده می شود که جایگزین مناسبی برای سیستم های سنتی مهار لرزه ای دیوارها می باشد.

این راهکار با ترکیب لایه نازکی از ملات و یک شبکه بافته شده از الیاف شیشه یا کربن،کامپوزیت توانمندی را ایجاد می کند که می تواند دیوار را در برابر بار های جانبی وارده مقاوم سازد .

از کاربرد های اصلی این فناوری ،بهسازی لرزه ای اعضا جهت تقویت باربری و همچنین ترمیم سازه ناشی از ضربه یا خوردگی محیط می باشد

متریال والمش

نوار مش فایبرگلاس والمش
پلاستر گچ مخصوص وال مش

پلاستر سیمان مخصوص

چسب اپوکسی
نبشی های گالوانیزه

نوارمشفایبر گلاس

نوار وال مش یک شبکه مستحکم بافته شده از الیاف‌های شیشه‌ یا کربن است که می‌ تواند مقاومت یک یا دو طرفه داشته باشد. مقاومت یک طرفه به این معناست که شبکه الیاف‌ها در یک راستا از مقاومت کششی مناسبی برخوردار هستند و در راستای دیگر الیاف‌های ضعیف تنها برای بافتن شبکه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. مش دو طرفه نیز در هر دو راستا دارای الیاف‌های با مقاومت کششی بالا است. مطابق بند 12-3-7 دستورالعمل طراحی سازه‌ای و الزامات و ضوابط عملکردی و اجرای نمای خارجی ساختمان‌ها (نشریه 714) شبکه الیاف استفاده شده در این روش باید در هر دو راستا دارای مقاومت باشد.مش فایبر گلس وال مش دارای مقاومت کافی در هر دو راستای تار و پود است، در طول زمان نیز خوردگی الیاف شیشه باعث تخریب کامل آن در محیط قلیایی می‌شود. الیاف شیشه مورد استفاده در وال مش از نوع مقاوم در برابر قلیا بوده و این مسئله در آزمایش‌های سنجش مقاومت مش در برابر قلیا تضمین شده است. در صورتی که نازک‌ کاری اجرا شده روی وال مش بر پایه سیمان باشد، الیاف شیشه مقاوم به قلیا (AR-Glass) با مقاومت تسلیم بیش از 1000مگا پاسکال باید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برای نازک‌کاری پایه گچی الیاف شیشه با همان مقاومت(E-GLLAS) مورد نیاز است.
مش فایبرگلاس بسته به نوع کاربردی که دارد و محیطی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، با مشخصات متفاوتی طراحی و ساخته می‌شود.ابعاد چشمه‌ها در ساختار شبکه الیاف‌ها، یک یا دو جهته بودن شبکه، میزان مقاومت کششی مش و … از جمله مواردی هستند که باید در طراحی آن‌ها مورد توجه قرار گیرند.

امتیازات والمش

 • سرعت اجرا

  سرعت اجرای بسیار بالا در مقایسه با روش های سنتی

 • به صرفه بودن

  مقرون به صرفه بودن در مقایسه با روش های سنتی

 • حذف میلگرد

  حذف میلگرد بستر و وادارها و نصب پلیت در بتن

 • اجرای راحت

  اجرای ان بسیار راحت یک اکیپ اجرایی نیمه ماهر میتواند انجام دهند

 • حذف جوشکاری

  حذف عملیات جوشکاری و اجرای ضد زنگ در کارگاه

 • یکبارچگی دیوار

  ایجاد انسجام و یکپارچگی در دیوارها در برابربارهای جانبی

 • عملکرد بهینه

  عملکردمطلوب در تست های میزلرزه در مقایسه با روش های سنتی

 • استقامت دیوار

  قابلیت مقاوم سازی دیوارهای اجرا شده موجود

 • کاهش ترک خوردگی

  کاهش ترک خوردگی دیوار ها و حذف رابیتس کاری

 • کاهش گچ خاک

  کاهش ضخامت گچ و خاک در وال مش نسبت به روش های سنتی

کنتزل کیفیت نوارمش

حداقل مقاومت کششی و نیز حداقل گرما، پارامترهای اصلی در الیاف وال مش هستند. حداکثر نسبت تغییر طول در لحظه گسیختگی الیاف، دیگر پارامتر کلیدی در کیفیت مصالح است.
نسبت مقاومت باقی مانده نمونه های در معرض محیط های قلیایی نسبت به نمونه اولیه (AR-RR) نیز باید به صورت پیوسته کنترل گردد.
هرگاه نمونه های الیاف وال مش در معرض محیط قلیایی قرار گیرند، لازم است از مقاومت باقی مانده در محاسبات مرتبط بهره برده شود.
ASTM E2098-13 و EN13496-2002 و از استانداردهای شناخته شده برای کنترل و تضمین کیفیت وال مش می باشند. سنجش تمامی این پارامترها در آزمایشگاه های کنترل کیفیت وال مش به صورت منظم صورت می پذیرد.

کاربردهای نوارمش

مش فایبر گلاس در حال حاضر بیشتر برای ترمیم یا مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی یا بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

پلاستر پایه(پلاستر گچ و پلاستر سیمان)

پس از آن که نوارهای وال مش روی دیوار نصب شدند، یک لایه پلاستر ویژه وال مش روی این نوارها اجرا می‌گردد. این پلاستر ویژه با توجه به نوع روسازی که قرار است روی دیوار اجرا شود می‌تواند بر پایه سیمان یا گچ باشد.پلاسترها نیز باید دارای خصوصیات مشخصی باشند. پلاستر ویژه وال مش دارای چسبندگی مناسب به دیوار و مش زیرین خود بوده و از مقاومت فشاری مناسبی برخوردار است.

چسب اپوکسیدوجزئی

بعد از اجرای لایه پلاستر، باید نبشی‌هایی که برای مهار حرکت برون صفحه دیوار در نظر گرفته شده‌اند، در بالا دیوار نصب شوند. نصب این نبشی‌ها می‌تواند به کمک میخ‌کوبی، پیچ و پرچ و رولپلاک و یا چسب انجام گیرد. در سیستم وال مش برای اتصال نبشی به تیر فوقانی از چسب اپوکسی وال مش استفاده می‌شود. این محصول یک چسب دو جزئی خمیری برای اتصال قطعات فلزی وال مش به ساپورت‌های بتنی و فلزی است. پس از پخت کامل، مدت زمان لازم جهت پخت کامل چسب 7 روز در دمای 25 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. همچنین استانداردهای به کار رفته جهت آزمایش این محصول مطابق استاندارد ASTMمی باشد.
مزایای استفاده از چسب اپوکسی وال مش :
1) افزایش سرعت
2) کاهش هزینه‌های اجرا
3) عدم آسیب به تیر یا سقف فوقانی در اثر میخ‌کوبی یا سوراخ‌کاری و…

مشاوره رایگان والمش

nosa-logo-white-1

تماس

91001424

WtatsApp

09136464300

instagram

wallmesh_esfahan@

مراحل اجراوال مش

وال پستچیست

وال پست یک نوع نگهدارنده دیوار محسوب می شود. این محصول در کارگاه و از قوطی و نبشی تولید می شود. همینطور طول های مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. البته گاهی نیز به اسم وادار شناخته می شود. این نگهدارنده حالت غیر سازه ای دارد. وال‌ پست (WallPost) همان گونه که از نامش پیداست، به معنی نگهدارنده (Post) دیوار (Wall) در برابر نیروهای وارد به دیوار است. به طور کلی وال‌ پست به عنوان المانی در نظر گرفته می‌شود که موجب اتصال دیوار به سازه با شرایط پیش‌بینی شده در آیین‌نامه می‌شود. مطابق بند 4-4-1 آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ایران (استاندارد 2800)، اجزای غیرسازه‌ای و تکیه‌گاه‌های آن‌ها باید به گونه‌ای به سازه مهار شوند که بتوانند نیروهای جزء غیرسازه‌ای را در جهت خارج از صفحه به سازه منتقل کنند و تغییرشکل‌های ایجاد شده در آن‌ها را پذیرا باشند.

والمشوال پست

وال پست و والمش

والمشنبشی کشی

مقایسه والمش و نبشی کشی

فرایند طراحی ومحاسبه والمش

تقاضای لرزه ای وارد بر دیوار های غیر سازه ای بر اساس ضوابط استاندارد 2800 تابعی از شتاب مبنای طراحی،نوع خاک،تعداد طبقات،وزن دیوار و … است.همچنین نیروی مکش یا فشار ناشی از باد بر مبنای ضوابط مقرر در مبحث ششم مقررات ملی و نیز نشریه 714 سازمان برنامه و بودجه قابل محاسبه است. در محاسبه مقاومت اسمی و طراحی دیوار مسلح شده با الیاف شیشه از روابط ACI549 و نیز نشریه 714 بهره گرفته می شود .
ضوابط پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰، نشریه ۸۱۹ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و نیز نشریه های ۷۲۹ و ۳۲۶ سازمان برنامه و بودجه کشور از مراجع اصلی مورد استناد در طراحی وال مش هستند.
محاسبه سایز و فاصله ناودانی های منقطع و همچنین فاصله بین نوارهای وال مش تابعی از مشخصات فنی پروژه اسـت.
علاوه بر دفترچه محاسباتی، نقشه جانمایی اجزای وال مش و متره مصالح مورد نیاز قابل ارائه است.نرم افزار تخصص تولید شده در وال مش انجام این محاسبات را تسهیل می سازد.به منظور بهره مندی از روش وال مش در پروژه های ساختمانی فرایندی آسان لحاظ شده است.

از چه طریقی در پروژه های خود از وال مش استفاده کنیم:

 این فرایند شامل مراحل زیر می باشد:

همچنین شما می توانید جهت اطلاع از هزینه های وال مش واخذ گزارشات فنی برای هماهنگی با ناظرین خود، درخواست خود را به همراه نقشه معماری یکی از طبقات مورد نظر را از طریق( ایمیل ) بارگذاری نمایید، تا پس ازبررسی آن توسط واحد مهندسی ، طرح توجیهی خدمت شما ارسال گردد.

مشاوره رایگان و براورد هزینه

برای دریافت طرح توجیهی ، شامل طراحی یک طبقه می باشد،
از طریق سایت و همچنین از طریق تمامی پیام رسان های داخلی و خارجی با شماره 09136464300 نیز امکان پذیر می باشد

اطلاعات فردی

اطلاعات پروژه

ارسال نقشه ها

در این بخش پلن معمار پروژه خود را جهت بررسی و تهیه گزارش اولیه اپلود کنید.